Meme Dikleştirme

meme dikleştirme

Meme Dikleştirme

Kadın memesi zamanla genç ve diri şeklini, sıkılığını kaybeder.  Gebelik, emzirme, yaşanan kilo dalgalanmaları, yaşlanma ve yerçekimi gibi nedenler memenin cilt elastikiyetini kaybetmesine ve sarkmasına neden olur. Mastopeksi olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı, fazla olan deriyi çıkartarak ve meme dokusunu sıkılaştırıp yeniden şekillendirerek memeyi toparlar ve memenin daha genç, daha sık bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Bazen meme başı ve etrafı (areola) zaman içinde genişler, bu durumda meme dikleştirme  ile meme başı daraltma işlemi aynı anda yapılır ve meme başındaki genişleme de düzeltilmiş olur. Meme dikleştirme ameliyatı genç, sıkı ve dik görünen bir meme profili sağlayarak daha genç bir görünüme kavuşmanızı sağlar.

Bu ameliyat ile meme küçülmez veya büyümez, yani meme boyutlarınız değişmez. Eğer ki göğüslerinizin daha dolgun daha iri görünmelerini istiyorsanız meme dikleştirme ile birlikte meme büyütme ameliyatını da düşünebilirsiniz. Bu durumda meme dikleştirme ameliyatı esnasında silikon meme protezi de yerleştirilir. Böylece daha dik ve büyük bir meme elde edilmiş olur.

Meme dikleştirme ameliyatının çeşitli tipleri vardır. Her bir yöntem hastaya uygun olarak seçilir. Doktorunuz konsültasyon esnasında size uygun meme dikleştirme yöntemini belirleyecektir.

Uygun adaylar kimlerdir?

  • Fiziksel olarak sağlıklı olan ve kilosunu koruyabilen
  • Sigara kullanmayan
  • Gerçekçi beklentilere sahip
  • Göğüsleri sarkmış, şekil ve hacmini kaybetmiş gibi hislerden yakınan
  • Meme başı ve etrafındaki doku desteksizken aşağıya doğru bakıyorsa
  • Gergin bir meme cildi olduğu halde meme başı ve etrafı doku genişlemiş ise
  • Memelerden biri diğerine göre daha düşük ise,  meme dikleştirme ameliyatı için uygun aday olabilirsiniz.

Ameliyat ne kadar sürer?

Meme dikleştirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır. Yapılacak işleme göre 2-3 saat sürer. Hasta bir akşam hastanede misafir edilir. Hasta 7 -10 gün içerisinde normal hayatına döner. Ameliyattan sonra memenin şeklini koruması amacıyla 6 hafta boyunca özel bir sütyen kullanılması istenir.

Kalıcı iz bırakır mı?

Genel olarak meme ameliyatları iz bıraksa da kalacak olan iz meme sarkıklığının tipine, derecesine ve kullanılan tekniğe göre değişir. Genellikle meme başı etrafı ve aşağıya meme oluğuna dik olarak inen bir iz kalmasına rağmen iyi bir iz bakımı ile  bu izler hastayı rahatsız edecek düzeyde olmaz.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Düzgün yapılan bir meme dikleştirme ameliyatı, ciddi kilo alıp verme veya hamilelik gibi durumlar olmadığı sürece göğüslerinizin şeklini uzun yıllar koruması beklenir.

Site içeriğinde anlatılan tüm cerrahi işlemler bilgi, yorum ve görüntüler, kişileri bilgilendirme amaçlı olup; reklam, tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımamaktadır. Bu site telif hakları yasalarınca korunmaktadır. İçeriğin habersiz kopyalanması, dağıtımı, değiştirilmesi yasal süreçleri başlatacaktır. Telif ihlalini gerçekleştirenler yasal yükümlülükleri kabul etmiş sayılırlar.